Kaip išsirinkti plūdę?

14 birželio 20, Penktadienis 12:07

Pl3

 

Plūdžių įvairovė – labai didelė, tačiau tai – ne gamintojų fantazijos vaisius: įvairių formų, konstrukcijų ir keliamosios galios plūdės gaminamos neatsitiktinai, o tam, kad meškeriotojas galėtų prisitaikyti prie tam tikrų meškeriojimo sąlygų. Kaip, nežinant visų plūdžių subtilybių, nepaklysti ir susiorientuoti toje plūdžių įvairovėje ir atsirinkti reikiamus modelius meškeriojimui kasdienėse situacijose?

Plūdinių meškerių tipai

 

Šiandien naudojamas plūdines meškeres galima suskirstyti į keturis pagrindinius tipus: tai meškerė be ritės, mūsų krašte dažnai vadinama sportine meškere, sudurtinė meškerė su elastingu amortizatoriumi meškerykočio viduje, angliškoji palaidynė arba match tipo plūdinė meškerė, mūsų krašte dar vadinama tolimojo užmetimo meškere, boloniškoji palaidynė, kuri taip pat yra tolimo užmetimo įrankis, tik naudojamas meškerioti tėkmėje.

 

Plūdinė be ritės arba sportinė meškerė – vienas patogiausių įrankių, ja galima gaudyti greitai ir labai tiksliai pakirsti kimbančią žuvį. Klaidingai manoma, kad tai – pradedančiųjų įrankis. Jei taip būtų, tai per varžybas daugelis sportininkų jomis negaudytų. Kadangi šių meškerių ilgis gali būti didelis, tai jomis meškeriojant ritė nereikalinga, kad galėtum pasiekti reikiamą atstumą nuo kranto. Plūdinė be ritės gali būti sudurtinė arba teleskopinė. Šiomis meškerėmis taip pat kaip ir plūdinėmis su rtitėmis galima gaudyti stambias žuvis – meškerės viduje įmontuotas elastingas amortizatorius puikiai gesina žuvies šuolius ir leidžia laimikį labai veiksmingai varginti.

 

Picture 6457

LORPIO waggler tipo plūdės, skirtos tolimiems metimams, turi naujo tipo antenas su švytinčiais elementais

 

Angliškoji palaidynė naudojama tada, kai masalą reikia užmesti toliau nei tai įmanoma sportine meškere be ritės. Angliškąja palaidyne masalą galima užmesti kelias dešimtis metrų, todėl joms sukurtas ypatingas toliašaudžių plūdžių tipas – waggler. Nors mūsų krašte daugelis meškeriotojų, gaudydami žuvis plūdine, naudoja teleskopinius, o ne klasikinius angliškųjų palaidynių meškerykočius, susidedančius iš kelių suduriamų dalių, reikalo esmės tai nekeičia. Beje, tai liečia ir boloniškąją palaidynę. Ne visi meškeriotojai, gaudydami žuvis plūdine tėkmėje, naudoja specialius teleskopinius meškerykočius, dažniausiai išsiverčia su paprastais, tačiau be tinkamai parinktų plūdžių toks meškeriojimas būtų neefektyvus. Visoms plūdinėms meškerėms tinkamų plūdžių galima rasti LORPIO kompanijos gamoje.


Picture 6432

Cigaro formos LORPIO plūdės pasižymi dideliu jautrumu, nepastebimos vandenyje ir labai parankios gaudyti karosus, karpius, kuojas ir karšius vandenyje be tėkmės

 

Lengviausia kategorija

 

Pačios jautriausios plūdės naudojamos meškeriojimui sportinėmis ir sudurtinėmis meškerėmis. Tad suprantama, kad tokios plūdės – labai lengvos ir turi nedidelę keliamąją galią. Pasak meškeriojimo plūdine meškere eksperto Stepono Pučinsko, kuris yra išugdęs ne vieną meškeriotojų sportininkų kartą, kai oras ramus ir meškeriojama vandens telkinyje be tekmės, gaudyti žuvis sportinėmis meškerėmis naudojamos lengvutės, labai ilgo lašo formos plūdės, kurios yra ypač jautrios ir idealiai fiksuoja kibimą, o štai meškeriojant tėkmėje ar vėjuotu oru, labiau tiks slyvos ar lašo formos plūdės su ilgu kyliu ir gerai matoma antena. Tokios plūdės – stabilesnės. Beje, tokioms plūdinėmis meškerėmis reikėtų parinkti kuo mažesnes, tačiau turinčias kuo didesnę keliamąją galią plūdes. Ši plūdžių kategorija LORPIO kompanijos gaminių sąrašą užima vieną pirmųjų vietų“ – tai stick tipo plūdės bei plūdės su ilgais ir siaurais korpusais.


Picture 6438

LORPIO plūdės, turinčios pieštuko (stick) formą su trumpomis antenomis – idealus kibimo signalizatorius, kai kuojų, raudžių ir karosų gaudymo „taškas“ toli nuo kranto

 

Meškeriojimui tėkmėje, tiek boloniškąja, tiek „liaudiška“ jos modifikacija plūdė – vienas svarbiausių šios meškerės elementų.

Meškeriotojas ją turi matyti iš toli, todėl plūdės antena turi būti stangri, o pati plūdė – taip pat stamboka. Be jo, boloniškajai palaidynei skirtų plūdžių forma – ypatinga ir nusako jų paskirtį. Tiesa, jos taip pat nevienodos: šiek tiek ištįsusio lašo formos plūdės naudojamos meškeriojant giliose upėse, o kanaluose, kur srovė rami ir vienalytė, patartina naudoti plūdes su plonu ir ilgu korpusu. Ten, kur srovės tėkmė – greita, reikalingos labai stabilios laikysenos plūdės – tokios yra pilvotos plūdės su ilgais kyliais, bet jos ne tokios jautrios kaip pirmųjų dviejų tipų. LORPIO plūdžių gamoje yra visų tipų tokių kibimo signalizatorių. Boloniškajai palaidynei skirtos plūdės dažnai gaminamos su skirtingų spalvų keičiamų antenų rinkiniu: baltos antenos geriau įžiūrimos tamsios augmenijos fone ir prietemoje, o raudonos, juodos, geltonos geriau matomos dieną.

 

Picture 6439

LORPIO windbeater tipo plūdės su bumbuliukais ant vidutinio dydžio antenų pritaikytos meškerioti vėjuotu oru vandens telkiniuose be tekmės

 

Savo nuomonė

 

Nors bendrosios rekomendacijos gana aiškiai apibrėžia, kokia plūdės paskirtis, tačiau meškeriotojai turi dar ir savo nuomonę. Jokiu būdu nereikia jos atsisakyti, nes kiekvienas iš patirties jaučia, kokia plūdė jam tinkamiausia. Todėl gamintojai išleidžia nemažai modelių, kuriuos sąlyginai galima pavadinti „negrynaveisliais“, tačiau tokios plūdės paprastam vartojimui yra nepamainomos. Ypač vykusių „liaudiškų“ ir labai praktiškų plūdžių modelių galima rasti lenkų gamintojo „Lorpio“ gamoje. Jas galima suskirstyti pagal tai, kokiai žuvų rūšiai gaudyti jos parankiausios, atskirą grupę sudaro ypatingoms oro sąlygoms skirtos plūdės.

 

Picture 6443

Vidutinės keliamosios galios LORPIO plūdės, turinčios ištįsusio lašo formą, puikiai pritaikytos meškerioti vidutiniuose nuotuoliuose, ypač rekomenduojamos gaudyti žolėtose vietose lynus

 

Angliškoji palaidynė arba match tipo tolimojo užmetimo meškerė ypač išsiskiria iš kitų plūdėmis, kurios gaminamos specialiai šiai plūdinei. Tai slankiosios, viena jungtimi prie valo tvirtinamos Waggler plūdės. Jos sudaro šiandien bene dažniausiai naudojamų plūdžių grupę. Šios plūdės – įvairių formų, dydžio ir keliamosios galios: vienos lengvos ir tiesios, kitos pasunkintos, dar kitų masę ir keliamąją galią galima reguliuoti. Waggler plūdės gaminamos iš lengvutės balzos medienos, plastiko ir net povo plunksnų. Waggler plūdės paprastai turi ilgas antenas, kai kurių modelių ilgis gali siekti kelisdešimt centimetrų.

 

Picture 6448

Laibos LORPIO waggler plūdės rekomanduojamos meškeriojimui netoli kranto, kur didelė gelmė

 

Nuo plūdės konstrukcijos ir formos priklauso masalo užmetimo distancija: meškeriojant arčiau kranto, naudojama nepasunkinta lazdelės formos plūdė, o tolimiems metimams skirti modeliai, kurių antenos įmontuotos į kiaušinio arba lašo formos korpusus. Šiuolaikinių tolimojo užmetimo meškerių plūdės prie valo dažniausiai tvirtinamos segtuku su sukučiu. Į segtuko auselę įveriama plūdės apačioje esanti kilputė, o sukutis užveriamas ant valo. Plūdės padėčiai fiksuoti naudojami karoliukai ir stopmazgiai, kurie užveržiami ant pagrindinio valo. Toks tvirtinimo būdas – paprastas ir praktiškas.

 

Picture 6452

LORPIO waggler plūdės su įmontuotais korpusuose svareliais – ypač tinkamos gaudyti atsargiai toli nuo kranto kimbančias žuvis

 

Rimas Švoginas

Įvertinkite šį įrašą
(7 balsai)

Surask mus Facebooke

rybalkanakarpa

 

 

ezeras 

Zuklaviete ads

Banneris

 filmas

ccmoore

  2008.12.18 l