Meškeriotojo savaitgalis

14 birželio 05, Ketvirtadienis 17:47

Šampaninis jaukas ir lynų uoslė

 

Jei nori sumeškerioti vieną atsargiausių ir įtariausių mūsų vandenų žuvų - lyną, turi apsišarvuoti ne tik kantrybe. Lynų meškeriotojas turi išmokti laikytis tylos – auksašonis gaudo kiekvieną įtartiną garsą ir gali plačiu ratu aplenkti įtartiną vietą, o tuo pačiu – ir užmestą masalą, o kartais net menkiausias treptelėjimas ar bilstelėjimas gali keletui dienų atbaidyti nuo įtartinos vietos, tačiau kartais ir visų atsargumo priemonių nepakanka, nes lynai paprasčiausiai gali aplenkti užmestus masalus, tačiau juos galima privilioti naudojant inovatyvų jauko komponentą, sukuriantį vandenyje viliojantį dalelių debesį, kurių armomatui lynai negali atsispirti.

Jaukinimo laikas

 

Vabalių ežere gausu lynų, tad tokiame vandens telkinyje daugiausiai tikimybių išbandyti naujovišką taktiką. Įsitaisę ant liepto, pasiruošėme dvi jauko versijas – vieną jo dalį padarėme biresnę, skirtą užmesti rutuliais, o kitą – lipnesnę, tinkamesnę meškeriojimui „Method“ šėryklėmis. Jauko mišinys buvo suformuotas iš bazinio jauko „Lorpio Universalna“ bei jauko koncetrato „Lorpio Grand Mix“, o, kad jaukas įgytų toli juntamą aromatą, į jį įmaišėme skoninio papildo „Lorpio Aromat“. Na, o tada atėjo eilė traukti iš krepšio tą priedą „Lorpio Komponent Extra Plius“ ir išsiaiškinti, kaip geriau jį naudoti. Mat, priedas reaguoja su vandeniu, todėl, logiškai galvojant, jį reikia įmaišyti į jauką tada, kai formuojami iš jau išbrinkusio jauko gramzdinimui tinkami rutuliai.

 

Picture 7195

Kad lynai rastų ką užkrimsti, jauko mišinys turi būti maistingas

 

Meškeriotojų nuomonės susikerta, kai pradedama diskutuoti apie tai, kada tinkamiausias laikas jaukinti lynus? Žinoma, tiems, kas gyvena šalia vandens, daug lengviau spręsti šią problemą, nes jie gali jauko paberti tinkamoje vietelėje ne tik iš vakaro, bet ir rytą, o paskui pakartoti procedūrą vakare ir eiti meškerioti dar su tamsa. Ankstyvas rytas – geriausias metas gaudyti lynus. Tačiau tiems meškeriotojams, kurie atvyksta savaitgaliui ar tik vienai dienai prie vandens, nėra taip paprasta apsispręsti, ar reikia jaukinti iš viso? Jauką suberti į vandenį be triukšmo neįmanoma. Todėl tiek pabiro jauko šlumšėjimas, tiek jauko rutulių pliumpsėjimas į vandenį, gali išbaidyti lynus. Teoriškai tokia galimybė visiškai tikėtina, jei jaukinimas vyks tada, kai lynai jau bus atplaukę į savo ganyklą. Bet aš manau, kad lynus jaukinti būtina. Mano nuomonė remiasi tuo, kad laiku pabertas jaukas ne tik sudomina tuos lynus, kurie paprastai lankosi žūklavietėje, bet ir privilioja kitus, kurie pajunta, kad giminaičiai aptiko gausias vaišes ir ėmė puotauti. Iš patirties žinau, kad lynai, suradę jauką, rankioja jį ilgai ir stengiasi „sušluoti“ viską iki paskutinės kruopelės, tačiau šį kartą lynai aktyvumo nerodė, nors oras dar buvo vėsus, neįdienoję. Todėl, norėdami privilioti juos prie „padengto stalo“, ryžomės tokiam eksperimentui – išbandyti jauką su šampaniniu papildu. Reikalas tas, kad minėtas priedas, jauko rutuliams yrant, reaguoja su vandeniu ir ima skleisti bubuliukus, kurie kyla į paviršių, o kartu kelia ir jauko daleles. Kai jauko rutuliai jau buvo nugramzdinti, žiūrėjome į vandens paviršių, tikėdamiesi išvysti priedugnėje vykstančios reakcijos požymius, tačiau vandens paviršiaus nesudrumstė nė vienas burbuliukas. Jie ėmė virtinėmis sproginėti vandens paviršiuje vėliau, maždaug po dvidešimties minučių ir liudijo tik viena – prie jauko susirinko žuvis ir dabar „knisa“ dugną, ieškodama maisto kąsnelių. Tačiau ar tai lynai?

 

Picture 6062

Lynai mėgsta lankytis tykiose, užuovėjoje esančiose įlankose

 

Tipiškas braižas

 

Tuo pat metu vienos iš užmestų meškerių plūdžių ėmė virpėti ir skleisti smulkius raibuliukus. Toks jos elgesys atspindėjo tipišką lyno kibimo braižą. Netrukus plūdė ėmė pamažu nerti į gelmę. Kai pakirtau, gelmėje susivartė stambi žuvis. Lyną, kuris vėliau pasirodė stambiausias iš visų tą rytą sumeškeriotų, pavyko sėkmingai atplukdyti iki liepto. Po to maždaug per pusvalandį su kolega užfiksavome dar keturis kibimus. Tada kibimas aprimo. Artėjo devinta ryto. Paprastai tokiais atvejais galima spėti tik viena - lynai pasitraukė. Net ir tuo atveju, jei jaukas labai viliojantis, lynai turi kažkokią tiksliai nubrėžtą laiko ribą, kurią matyt, lemia tai, kad, įdienojant, vis daugiau saulės spindulių pakliūva į vandenį ir ima apšviesti gelmę, o gal net dugną. Lynai būti matomi nenori ir todėl traukiasi į didesnę gelmę. Kai tampa aišku, kad lynai jau traukiasi į gelmę, paprastai baigiama meškerioti, tačiau čia nebuvome išbandę, kaip magiškas papildas „Komponent Extra Plius“ veikia užmestas dugnine, todėl plūdines kuriam laikui atidėjome į šalį ir užmetėme ir dugnines, kurių šėrykles aplipdėme jauku, sumaišytu su minėtu papildu. Po dešimties minučių vienos dugninės kibimo signalizatorius „užgrojo“. Tiesa, vos juntamai, tačiau vis intensyviau ir intensyviau. Mums pavyko sėkmingai pakirsti vidutinio dydžio lyną, kurį paleidome. Po to jaukas, skleidžiantis debesį, sudomino dar vieną tokį pat lyną, nors laikas jau buvo vėlyvas. Kilo eretiška mintis, nugramzdinti kelis „putojančio“ jauko rutulius į tą vietą, kur rytą išbėrėme pagrindinę jauko dalį, ir vėl užmesti plūdines. Kad ir sunku buvo tikėtis ko nors ypatingo, tačiau pasirodė, jog mūsų prielaida buvo teisinga. Po ketvirčio valandos kibimas atsinaujino. Tiesa, jis truko vos pusvalandį ir kibo tik nedideli lynai, tačiau šis atvejis rodo, kad lynai prie ypač juos viliojančio jauko gali grįžti, jei motyvacija bus rimta. O štai vakare „putojantis“ jaukas tiek prie plūdinių, tiek prie dugninių masalų suviliojo gausų būrelį žymiai stambesnių lynų.

 

Picture 6029

Šis lynas susigundė universaliu masalu - slieku

 

Kartotinė porcija

 

Tą dieną Vabaliuose atliktas bandymas parodė, kad geriausia rinktis tokią taktiką: jei meškeriosite ankstyvą rytą, pagrindinį jauką geriausiai suberti iš vakaro, o rytą įmesti kelis rutuliukus „putojančio“ jauko. Jei meškeriosite vakare, jaukinti reikėtų porą valandų prieš žūklę, o prieš užmetant masalus – rutulį ar du jauko, skleidžiančio „debesį“. Jei meškeriosite dieną, jauką galima suberti, kai tik atvyksite į pasirinktą vietą, kartu su keliais rutuliais „putojančio“ jauko. Kol pasiruošite meškeres, sutvarkysite žūklavietę, į vandenį įmerksite skiaurę laimikiui laikyti, labai tikėtina, kad lynai aptiks jauką arba juos privilios smulkios žuvies, kuri akimirksniu susiburia lesioti smulkių jauko dalelių, pakibusių vandenyje, sujudimas. Jei kibimas silpsta, galima nugramzdinti kartotinę jauko porciją, tačiau ją reikia pasiųsti į reikiamą vietą nedideliais žiupsneliais, kurių kritimas į vandenį nekelia didelio triukšmo. Tokiam jaukinimui geriausiai tinka speciali laidyne, kuria jauku apšaudomas plotelis, kur užmesti masalai.

 

Koks masalas geriausias?

 

Nė kiek ne mažiau meškeriotojai ginčijasi dėl to, koks masalas vilioti lynus geriausias? Nuomonių gali išgirsti įvairiausių, tačiau čia reikia šį bei tą patikslinti. Pirma, kokiu sezono metu meškeriojama? Pavasarį, be jokios abejonės, tinkamiausias masalas – tamsiai raudonas sliekas, kurių galima aptikti komposto krūvose ir palei tvartus, kuriuose laikomi gyvuliai. Žinoma, dabar dauguma miesto meškeriotojų veria ant kabliuko pirktinius sliekus, vadinamus Kalifornijos raudonaisiais, kurie irgi tinka lynų žūklei. Kitas reikalas, kas geriau – vieną slieką verti ant kabliuko ar kelis? Tinka ir pirma, ir antra versija, tačiau, norint sumeškerioti stambų lyną, patartina verti vieną stambų slieką. Tokia porcija, kur kas labiau sudomins kilograminį lyną, o štai keli besiraivantys ant kabliuko sliekai – puikus masalas vidutiniokams lynams. Todėl jei meškeriojate dviem meškerėmis – plūdinėmis ar dugninėmis, ant vienos kabliuko galite verti stambų slieką, o ant kitos – kelis. Po kurio laiko patys pamatysite, kuris variantas veiksmingesnis. Sliekas, be jokios abejonės, univeraliausias lynų masalas, kuriuo šią žuvį galima sugundyti bet kuriuo sezono metu, tačiau vasarą lynai sėkmingai viliojami ir augaliniais masalais. Ypač populiarūs – konservuoti saldžiame sirupe kukurūzų grūdai. Jų įmaišoma į jauką, kad žuvys įjunktų rankioti saldžius, minkštus ir maistingus grūdus. Tad kai vanduo įšyla, galima drąsiai vilioti lynus ir šiuo masalu.

 

Viktoras Armalis

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Surask mus Facebooke

rybalkanakarpa

 

 

ezeras 

Zuklaviete ads

Banneris

 filmas

ccmoore

  2008.12.18 l