Dryžuotas guminukas – Vabalių ežero masalas

14 gegužės 19, Pirmadienis 13:48

Kiekvienas spiningininkas žūkladėžėje turi masalų, kurie ypač gerai vilioja lydekas kuriome nors konkrečiame vandens telkinyje, o kituose tokio rezultato nerodo. Sunku atsakyti į klausimą, kodėl taip yra, tačiau šio fenomeno egzistavimu dar kartą įsitikinau, spininguodamas Vabalių ežere, kuris tarp pietų Lietuvos spiningininkų garsėja ankstyva lydekų kibimo sezono pradžia ir įspūdingais laimikiais.

Picture 6388Ekspertai spėja, kad skaidriame vandenyje lydekoms į akis greičiausiai krinta guminukai, imituojantys ešerius

Nors rytas išaušo vėsokas, tačiau oras spiningavimui buvo tinkamas - debesuota su pragiedruliais, lengvas vėjelis, šiaušiantis nedidelius raibulius. Smagu tokiu oru išplaukti į ežerą, kurio pakrantes vietomis jau puošia pirmosiomis šiltomis dienomis spėję pražysti vilkdalgių žiedai. Beje, jie labai patikimai liudija, jog atėjo puikus metus gaudyti lydekas. Puikus jis dar ir tuo, kad dabar galima pasimėgauti senojo stiliaus spiningavimu, kurio pagrindinis masalas - blizgė. Turiu keletą modelių, nukaldintų prieš kelas dešimtis metų, todėl ir tą rytą neatsispyriau pagundai patikrinti, ar jie vis dar patrauklūs lydekoms. Manau, kad daugelis spiningininkų atiduoda duoklę šiems masalams, kurie kažkada tapo įrankiu, padėjusiu įgyti pirmąją patirtį. Parinkau vieną daug laimikių pelniusią vartiklę, o valtį paleidau dreifuoti pavėjui. Jau trečiu metimu "Luksto šaukštą" ( taip praminiau tą vartiklę) palei atabrado ribą stvėrė margašonė. Turbūt, nujaučiate, kad nudžiugau, jog prielaida pasitvirtino ir lydekos reaguoja į laiko patikrintą "metalą". Žinoma, rimtu laimėjimu pirmą kibimą pavadinti negalėjau, nes lydekaitė svėrė daugų daugiausia 400 g, o tokias margašones ne tik Vabaliuose, bet ir bet kuriame vandens telkinyje privalu paleisti. Kita vertus, lydekų aktyvumas akivaizdus, tad reikia negaišti laiko ir plaukti į perspektyvesnius plotus, kurie driekiasi palei pietiniu Vabalių pakraščiu esančius dugno reljefą išraižiusius kalnelius. Tačiau per artimiausią valandą blizge daugiau nesusidomėjo nė viena lydeka. O toks faktas - pats savaime iškalbingas. Kaltinti pasirinktą spiningavimo taktiką negalėjau, tad nekibos priežastis, matyt, buvo masalas. Taip galėjo būti dėl dviejų priežasčių: pirma, klasikinės blizgės tikriausiai Vabalių lydekas vilioja palyginti seklioje priekrantėje. Antra, gilesnėse vietose, kur galima tikėtis stambesnio laimikio, lydekos, matyt, medžioja kitokį grobį. Tad neliko nieko kito - tik prisiminti praėjusio spiningavimo sezono patirtį. Pagrindinis masalas, bet kokiu oru viliojantis Vabalių lydekas pernai buvo žuvelę dryžuotais šonais imituojantis devyniacentimetrinis „Behr“ guminukas. Pora tokių modelių dar turėjo būti likusių žūkladėžės kamputyje, tad suradau vieną ir užmečiau pavėjui.

Picture 5893Jei Vabalių ežere norite suvilioti stambią lydeką, užmeskite dryžuotą guminuką

Jei spininguojama iš dreifuojančios valties, visada parankiau masalą užmesti prieš vėją, nes tada jį lengviau valdyti, o ritės rankenėlę galima sukti žymiai lėčiau. Tada dėmesį galima sutelkti masalui plukdyti taip, kad jis sliuogtų palei pat dugną ir tik retkarčiais atsidurtų aukštesniame vandens horizonte. Minėtas "Behr" guminukas ypač tinka tokiam sulėtintam plukdymui - uodegos kamienas ilgas, todėl, tinkamai parinkus galvakablio masę (Vabalių atveju - 5-7 g), masalas aktyviai viksnoja uodegėle, kurios gale masyvoka lapo formos mentė. Lydekos netruko sureaguoti - dryžuotam guminukui vinguriuojant palei pirmąjį arčiausiai salos esantį sėklių, spiningą supurtė smūgis, tačiau atakavusios žuvies pakirsti nepavyko. Kai valtis nudreifavo iki ežero galo, suvyniojau valą ir pamačiau, kad guminuką atakavusi lydeka, šiek tiek prašovė pro šalį - nesugriebė guminuko kaip reikiant ir nukando jam uodegą. Tad nieko nuostabaus, kad daugiau kibimų nebuvo. Teko vėl atverti žūkladėžę ir surasti paskutinį dryžuotą guminuką. Vėl nusiyręs iki salos paleidau valtį dreifuoti ta pačia trajektorija ir užmečiau masalą. Dėl viso pikto prisegiau ilgesnį pavadėlį (30 cm), jei kartais lydeka vėl prašautų ir stvertų masalą už galvos. Vėliau pasirodė, kad apsidraudžiau ne veltui.

Picture 5935Aktyvus lydekų kibimas prasideda, kai, atšilus orams, pakrantės pasipuošia geltonais žiedais

Matyt, ties pirmuoju sėkliumi yra daug puikių vietų pasaloms, kur gali laukti grobio ne viena lydeka, kad guminukas, atsidūręs toje zonoje, iškart išprovokavo atakuoti masalą dar vieną lydeką. Sakytum, kad ji tik ir laukė, kol akiratyje pasirodys dryžuota žuvelės imitacija. Lydeka iš paskutiniųjų nenorėjo kilti į paviršių, tačiau per porą minučių pavyko ją nuvarginti ir įkelti į valtį. Šis egzempliorius svėrė 2,6 kg. Lydeka taip godžiai stvėrė masalą, kad tas atsidūrė giliai ryklėje. Iš nasrų kyšojo tik pavadėlio galiukas. Kol buvo atliktos visos reikalingos procedūros, valtį vėjelis vėl nunešė beveik į ežero galą. Lyg ir nebebuvo prasmės vėl užmesti masalą, nes paskutinis sėklius buvo praplauktas, tačiau švystelėjau guminuką kiek įmanoma stipriau, palaukiau, kol masalas nugrims ir kilstelėjau spiningo viršūnėlę, kad guminukas "užsivestų". Beveik tą pat akimirką - kibimas. Štai ir abejok fenomenu, kad kiekvienam ežerui skirtas savas masalas. Antroji lydeka buvo mažesnė, tačiau ne jauniklė - 1,4 kg.

Picture 5880Didžiausia Vabaliuose dryžuotu „Behr“ guminuku suviliota lydeka svėrė 7,5 kg

Iki pavakarės tarpusėkliais plukdžiau masalą dar aštuonis kartus, šešis kartus jį atakavo lydekos, o paskui dar du kartus lydekos jį stvėrė, nuplaukus į zoną už salos, kur plačioji Vabalių dalis ima siaurėti ir gana greitai seklėja. Vasarą šiuos plotus užgožia vandens augalija, o dabar ten puikios sąlygos spininguoti. Be to, ten greičiau įšyla vanduo, kuris pavasarį ypač vilioja kuojas, karosus, lynus, o paskui juos į tą akvatoriją atsliūkina lydekos. Kodėl dryžuotašonis guminukas taip magiškai vilioja Vabalių lydekas? Galima spėti, kad didžiąją spiningavimo sezono dalį vietinės lydekos aktyviai medžioja ešerius. Tai gali būti viena priežastis. Kita gali būti ta, jog lydekoms dryžuotas grobis yra lengviau matomas, o kitoms žuvims pavyksta geriau maskuotis. Beje, matyt, įtakos turi ir vandens skaidrumas, nes minėtas guminukas pusiau skaidrus, o tokie masalai geriausiai pastebimi, kai ant jų paviršiaus yra ryškokas žvynų ar linijų ornamentas. Prielaidų, žinoma, gali būti ir daugiau, tačiau tai mokslinio tyrimo tema, o mums su jumis svarbu tai, kad Vabaliuose lydekos pirmiausiai atakuoja dryžuotus guminukus, imituojančius ešerius. Kol kas didžiausia čia tokiu guminuku suviliota lydeka, mano žiniomis, svėrė 7,5 kg.

Viktoras Armalis

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Surask mus Facebooke

rybalkanakarpa

 

 

ezeras 

Zuklaviete ads

Banneris

 filmas

ccmoore

  2008.12.18 l